Prvorepublikový týden nebyl jedinou aktivitou spojenou s výročím vzniku českého státu. Již od počátku října si v rámci vyučování žáci připomínali důležité události roku 1918. Škola byla vyzdobena národními barvami a výukovými panely, ze kterých se děti dozvídaly mnoho zajímavostí nejen o roku 1918, ale i o osudových "osmičkách" 20. století. Ve třídách se také objevil portrét prvního československého prezidenta, Tomáše Garrigua Masaryka. 

V pátečním, předprázdninovém dopoledni jsme si dokázali, jakými jsme znalci české historie v prvorepublikovém kvízu. Měli jsme možnost si ověřit, kolik jsme se toho dozvěděli o první republice. Děti odpovídali na záludné otázky, které si pro ně připravili vyučující. Vítězové získali diplom a věcné ceny.

Za první republiky by slušné dámy ani pánové nevyšli na veřejnost bez klobouku (u dam byl model doplněn zpravidla také rukavičkami, které se při žádné příležitosti nesundávaly). Klobouky za první republiky byly módní záležitostí a některé modely se daly považovat téměř za umělecká díla.

Za první republiky byly kavárny místem, kde se stejně jako dnes scházeli přátelé k posezení, vedly se zde důležité řeči o politice a aktualitách z domova i ze světa. Návštěva kavárny se ale před sto lety na rozdíl od dnešních zvyků často protáhla na několik hodin – v době, kdy neexistoval internet ani mobilní telefony, bylo posezení u kávy (v případě pánů i něčeho ostřejšího) a zákusku společenskou událostí, na kterou si bylo třeba vyhradit dostatek času. 

Filmový průmysl byl za dob první republiky na svém vrcholu. Filmové hvězdy jako Adina Mandlová, Oldřich Nový, Nataša Gollová, Vlasta Burian, Lída Baarová nebo Hugo Haas byly tehdy stejnými celebritami a módními ikonami, jaké dnes plní stránky bulvárních novin – a o některé z nich stál i Hollywood! Film byl zejména ve 30. letech tak populární záležitostí, že někteří herci natáčeli i pět filmů ročně.

Fotbal byl během první republiky velmi populární zábavou, zejména v období hospodářské krize. Lidé se v té době potřebovali hlavně bavit – a fotbal byl poměrně levnou zábavou. Nemůžeme se tedy divit, že fotbalové stadiony tehdy praskaly ve švech. Největšími šlágry byla pochopitelně derby pražských „S“, Sparty a Slávie, ale fotbal se ve 20. letech rodil i na Ostravsku.