Co máme dělat, když máme doma nadané dítě?

 

Co to znamená nadání a mimořádné nadání


Nadání je nejčastěji definováno jako soubor schopností, které umožňují člověku dosahovat výkonů nad rámec běžného průměru populace. Uvádí se, že takových jedinců je v populaci 3 – 10% (někde až 20%). Mimořádné nadání se může objevit v mnoha oblastech, např. v oblasti rozumových schopností, ale také v tvořivosti, hudbě, tanci nebo sportu.

 

Vzdělávání nadaných dětí, žáků a studentů je legislativně zakotveno:

  • Zákonem č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění,bv6 §16 – 19;
  • Vyhláškou č. 27/2016 Sb. o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, v platném znění (dále též jen Vyhláška 27) – vzdělávání nadaných se věnuje zejména část čtvrtá.


Za mimořádně nadaného žáka se pro účely této vyhlášky považuje především žák, jehož rozložení schopností dosahuje mimořádné úrovně při vysoké tvořivosti v celém okruhu činností nebo v jednotlivých oblastech rozumových schopností, v pohybových, manuálních, uměleckých nebo sociálních dovednostech. Zjišťování mimořádného nadání včetně vzdělávacích potřeb žáka provádí školské poradenské zařízení ve spolupráci se školou, která žáka vzdělává.

 

V případech mimořádného nadání v jiné oblasti než intelektové (obvykle zejména sportovní a umělecká) se školské poradenské zařízení opírá a odborný posudek experta (sportovního trenéra, pedagoga umělecké školy, apod.)9 a navazuje vyšetřením dalších oblastí osobnosti nadaného, které mohou mít vliv na průběh jeho vzdělávání – např. jsou důležité pro zvážení vhodnosti, resp. vypracování IVP.

 

Máme doma mimořádně nadané dítě? Jak toto rozpoznat?

Jedním z prvních signálů kognitivního nadání u dětí bývá brzké čtení a počítání. U některých nadaných bývá časný vývoj řeči, tyto děti rychle a dobře mluví, mají širokou slovní zásobu odpovídající dětem staršího věku. Jiné mimořádně nadané děti jsou však introverti, kteří toho moc nenamluví. I proto se někdy stává, že paní učitelky v mateřské škole doporučují odklad školní docházky proto, že dítko nekomunikuje, málo se projevuje a spousta věcí ho nebaví, vlastně se jeví, jako školsky nezralé. V první třídě se z tichého dítka může stát rušitel, který ruší proto, že vyžaduje jinou činnost, než mají prvňáčci, protože tato látka je pro ně nedostačující.

 

Projevy nadaného dítěte:
  • spontánní čtení před vstupem do školy, čte rychle a hodně
  • vyhledává v encyklopediích, slovnících 
  • přátelí se se staršími dětmi, rádi diskutuje s dospělými, klade často originální a různorodé otázky netypické pro jeho věk 
  • stále klade otázky“ Proč?“, ptá se na příčiny, důvody 
  • nudí se při rutinních činnostech, odmítá příliš jednoduché činnosti 
  • vnímá citlivě nespravedlnost 
  • má smysl pro humor 
  • má bohatou slovní zásobu 
  • zajímá se o oblast vesmíru, vzniku světa, dějiny, prehistorii 
  • Mýty a předsudky o nadaných dětech:
Některé předsudky ve společnosti mohou být i zdrojem pocitu nepochopení těchto dětí. Uvádíme výčet jen některých:
  • všechny nadané děti jsou automaticky úspěšné a šťastné,
  • je nadané, protože všechno umí a všechno mu jde, 
  • všechny nadané děti jsou si podobné, 
  • dítěti ve škole nejde matematika, tudíž nemůže být nadané, 
  • nadané dítě se výborně učí, je studijní typ, 
  • nadané dítě se samo rozvine a není potřeba mu poskytovat žádnou pomoc, 
  • je chytřejší než ostatní dětí, rádi se učí a rádi chodí do školy, jsou úspěšní v praktickém životě, 
  • IQ testy poskytují stoprocentní potvrzení nadání a vysoké inteligence.

 

 

Zneužívání nikotinových sáčků.

 

Vážení rodiče,

považujeme za nutné seznámit vás s následujícími skutečnostmi. V poslední době se stále častěji setkáváme s případy, kdy naši žáci zneužívají nikotinové sáčky. Nejčastěji se to týká žáků 5.-9. tříd. Nikotinové sáčky, které se primárně používají při odvykání kuřáků, se aplikují umístěním pod horní či spodní ret. Nejsou v žádném případě určeny pro konzumaci dětem. Při jejich aplikaci mohou mimo jiné nastat následující zdravotní obtíže: bolesti hlavy, podráždění sliznic úst, podráždění trávicího traktu (při dlouhodobém užívání či jednorázovém spolknutí), nevolnost, zvracení a jiné. Náš školní řád zakazuje držení či distribuci jakýchkoliv návykových látek. Bezpečí našich žáků ve škole je naší prioritou a prosíme vás, rodiče, o větší obezřetnost. Situaci ve škole řešíme, ale bez vaší podpory, můžeme jen těžko zneužívání této látky zastavit.

 

Prosíme rodiče, aby poučili své děti o rizikovosti užívání těchto nikotinových sáčků. Ve škole budeme situaci monitorovat a případně zákonné zástupce žáků informovat. Upozorňujeme, že při přinesení, případně užívání, nikotinových sáčků žáky do školy, se jedná o porušení školního řádu. Děkujeme za spolupráci! (Školní poradenské pracoviště při ZŠ Zelená 42)

 

Následující článek je věnován rychle se šířícímu trendu užívání tzv. NIKOTINOVÝCH SÁČKŮ.

Nikotinové sáčky jsou relativně malé a nenápadné, zpravidla bílé sáčky o velikosti zhruba 2–3 cm. Obvykle jsou k zakoupení v krabičkách kulatého tvaru (ve tvaru hokejového puku), mohou mít však i obdélníkový tvar. Nikotinové sáčky se dříve prodávaly pod názvem Lyft, dnes Velo či Nordic Spirit. Nikotinové sáčky se nekouří, ale vkládají se do úst pod horní ret nebo se v ústech přežvykují po dobu několika minut (15–30 min.). Účinek se projevuje mírným brněním či mravenčením.

Na rozdíl od žvýkacího tabáku neobsahují sáčky tabák, ale různé množství nikotinu. Nikotin je tabákový alkaloid, který je v ČR možné legálně užívat od 18 let. Nezletilí se však k sáčkům dostanou běžně na internetu či v kamenných prodejnách. Vzhledem k různým příchutím (ovocné, sladké, mentolové aj.), lákavému designu balení, dostupné ceně a relativně nenápadnému způsobu užívání si je však mládež i menší děti rychle oblíbily. Rodiče či učitelé přitom nemají mnoho šancí si užívání sáčků všimnout.

Většina dospělých navíc nový trend vůbec nezaregistrovala nebo se nechala ukonejšit tvrzeními, že nikotinové sáčky jsou méně škodlivé pro plíce, oběhový systém apod. Nikotinové sáčky přitom mohou velmi rychle poškodit zdraví uživatele a jsou silně návykové. To obzvláště platí pro děti a dospívající. Nikotin je vegetativní jed s neurotoxickým účinkem. Jeho užívání negativně ovlivňuje vývoj nervové soustavy. Další nebezpečí nikotinových sáčků tkví v tom, že obsah nikotinu je v sáčcích vyšší než u dalších tabákových výrobků. K dostání jsou varianty s obsahem od 4 mg nikotinu až po např. 50 mg.

 

Pokud dítě či mladistvý žvýká více sáčků najednou, nebo dokonce sáčky omylem spolkne, může při nižší tělesné hmotnosti dítěte dojít k intoxikaci nikotinem. Přitom smrtelná dávka se někdy udává 30–60 mg. I při užívání nižších dávek dochází užíváním k narušování sliznice v dutině ústní (což je viditelné i pod horním rtem – bílé a červené skvrny), poškození dásní, narušování zažívacího ústrojí, včetně poškozování sliznice žaludku při spolknutí.

Kromě výše uvedených zdravotních problémů se však u dětských a mladých uživatelů často vyskytují psychické problémy a rizikové chování spojené se závislostí a neschopností vydržet bez pravidelné dávky delší čas. Mezi časté projevy a důsledky užívání patří nevolnost, zvracení, průjem, zvýšená produkce slin, ale také poruchy pozornosti, bolesti hlavy či úzkosti.

 

Zdroj: Společnost Podané ruce

Vyber si svou střední školu podle oboru vzdělání nebo okresu a zapoj se do videohovoru s učitelem nebo žákem tvé budoucí školy. 15. - 24. 11. 2021 a 17. - 25.1.2022, 10:00 - 18:00.

Ministerstvo školství představilo ve středu i změny ohledně přijímacích zkoušek. Jde ale pouze o posunutí termínů. Na čtyřletých oborech se budou konat 3. a 4. května a na víceletých gymnáziích 5. a 6. května. Původně měly být jednotné přijímací zkoušky mezi 12. a 15. dubnem.

Vzhledem k tomu, že letošní školní rok nebyla možnost uspořádat klasické burzy škol, veletrhy vzdělávání a mnohdy ani dny otevřených dveří na SŠ, máte nově možnost on-line spojení s jednotlivými středními školami, včetně možnosti dotazování se, on-line prohlídky škol apod., a to prostřednictvím portálu https://burzaskol.online/vystavy. Na tomto portále máte uvedeno, v který konkrétní den se koná burza škol v určitém regionu.